Kredi Kartı Nakit Avans Çekemiyorum Neden?

kredi kartı limiti artırma

Kredi kartı kullanımı ülkemizde son birkaç yılda büyük oranda artmıştır. Zorlaşan hayat şartları kişileri zorunlu bir şekilde kredi kartı kullanmak durumunda bırakıyor. Çünkü farklı bankaların kredi kartlarını kullanan milyonlarca kişi o anda yanlarında nakit olmasa bile diledikleri gibi alışverişlerini yapabiliyor. Hatta yaptıkları alışverişleri belirli tutarlarda taksitlendirebiliyorlar. Kredi kartı kullanıcıları ay içerisinde yaptıkları harcamaları ay sonunda toplu bir şekilde ödeyerek borçlarını kapatabiliyor. Kredi kartlarının kullanıcılara sağladığı başka bir kolaylık ise karttan direkt olarak nakit para çekilebiliyor olmasıdır. Ancak özellikle son zamanlarda kredi kartı nakit avans çekemiyorum neden sorusunu soran çok sayıda kredi kartı kullanıcısı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durumun birkaç sebebi bulunuyor.

Geçtiğimiz yıllarda BDDK kurumu kredi kartlarının kullanımına yeni bir düzenleme getirdi. Bu düzenlemeye göre kart sahiplerinin asgari ödeme oranları kartların limitine göre ayarlandı. Örneğin 15 bin TL kredi kartı limiti olan bir kredi kartının asgari ödeme tutarı kart limitinin %25 inden az olamıyor. Yani 100 TL kredi kartı borcu olan bir vatandaşın ilgili dönem için en az 25 TL kredi kartı ödemesi yapması gerekiyor.

Kart sahiplerinin sorduğu Kredi Kartı Nakit Avans Çekemiyorum Neden? sorusu ile  kredi kartlarından nakit çekemiyor olmasının asıl sebebi de bu düzenlemeye bağlıdır. Bir yıl içerisinde kart sahipleri üç kez dönem borçlarının sadece asgari kısmını öderlerse, kartlarının toplam borcunu ödeyene kadar kredi kartından nakit avans çekemezler. Bu durum kartın limitine bakılmaksızın her durum için geçerlidir. Kart sahiplerinin kartlarında istenen limit olsa bile, daha önce üç kez asgari tutarda ödeme yapıldığı için toplam borç kapatılana kadar kart sahipleri kredi kartlarından nakit avans çekemezler. Bu nedenle böyle bir durumla karşılaşan kişilerin kartlarının toplam borcunu kontrol etmesi ve ödemesi gerekiyor.

warningComments are closed.