Nasıl Bankacı Olunur?

person adminfolder_openPratik Bilgilerlocal_offeraccess_time Haziran 12, 2016
bankacı olmak

 

Nasıl Bankacı Olunur?

 

Bankacılık mesleği daha çok ofis şartlarında çalışıldığı ve mesai saatleri belli kurallar çerçevesinde bulunduğu için birçok kişinin ilgisini çeken bir meslektir. Buradan anlamımız gereken şey bankacıların hiç ofis dışında çalışmadığı veya mesailerinde hafta sonu esnemeler olmayacağı değildir. Göreviniz gerektirmesi veya özel durumlar oluşması durumunda her daim işe çağırılabileceğinizi unutmayınız.

 

Öncelikle bankacılıkta üç temel mesleki pozisyon bulunmaktadır bunlar; Banka Uzmanı, Banka Müfettişi ve Banka Memurudur. Şimdi nasıl bankacı olunur? Sorusunun cevabını açıklayalım. Bankaların tamamı özel yarışma sınavları yaparak personelini seçmektedir. Bunun yanında uzmanlık ve müfettişlik kadroları için bazı bankalar belli sınır puanlarda yabancı dil notu istemektedir. Banka içerisinde herhangi bir pozisyonda başlayarak kadroların arasında bir üst dereceye yükselmeniz de mümkündür. (Tabi Devlet bankalarında bu işleyiş biraz daha farklıdır.)

 

Öncelikle Banka Müfettişliği ve Banka Uzmanlığı için 4 yıllık eğitim veren iktisadi ve idari bilimler fakültelerinin veya siyasal bilgiler fakültelerinin ilgili bölümleri ile hukuk fakültesi, Aktüerya, Bankacılık gibi bölümlerden mezun olmuş olma şartı aranır. Kabul edilecek bölüm sayısının fazla veya az olması tamamen bankanın inisiyatifinde olup, yapılacak alım ilanını dikkatlice incelemek gerekir. Banka memuru olmak için yukarıda saydığımız bölümlerin yanında iki yıllık ilgili meslek yüksek okullarından mezun olmak (bazı bankalar lise mezunu olmak şartı da koyabilir) şartını yerine getirenlerin ve özel yarışma sınavında başarılı olanların, banka mülakatın da istenen puanı alması ön şart olarak kabul edilmektedir.

 

Eğer çalışma azminize güveniyor ve insanlarla ilişkilerinizin kuvvetli olduğu kanaatine sahipseniz bankacılık mesleği sizin için biçilmiş kaftan. Son olarak şunu unutmamak gerekir ki hiçbir meslek diğer mesleklerden daha kolay veya daha zor değildir. Her mesleğin avantajlı yönleri olduğu gibi dezavantajları da mevcuttur.

 

warningComments are closed.