ÖĞRENCİLERE VERİLEN BURS ÇEŞİTLERİ

öğrencilere verilen burslar

ÖĞRENCİ BURS ÇEŞİTLERİ

Burs, maddi durumu zayıf olan öğrencilere, tahsil dönemleri boyunca devlet, yardım vakıfları veya özel kişilerin kurduğu vakıflar tarafından karşılıklı veya karşılıksız verilen maddi yardımdır. Özellikle kendi memleketleri dışında okuyan öğrencilerin yoğun talep gösterdiği burslar, öğrencilerin masraflarını bir nebze de olsa rahatlatmaktadır. Bu yazımızda, öğrencilere verilen burs çeşitlerini inceleyeceğiz.

Başbakanlık Bursu: Öğrencilerin en çok tercih ettiği ve öğrencilere en çok burs veren kurumdur. Bu burstan, ön lisans ve lisan öğrencileri faydalanabilmektedir. Başbakanlık bursu, karşılıksız bir burstur ve bazı şartları bulunmaktadır. Özel okullarda veya üniversitelerde okuyan öğrenciler bu burstan yararlanamazlar. Devlet üniversitelerinde okuma şartı vardır. Bu burstan sadece maddi durumu zayıf öğrenciler faydalanabilir. Yine sınıf tekrar ve en az 3 dersten kalma durumunda burs kesilmektedir.

Belediye Bursu: Belediyelerde üniversiteyi kazanmış öğrencilere burs imkânı sağlamaktadır. Belediyelerin vermiş oldukları burslar genellikle geri ödemeli burslardır. Belediye Burslarından faydalanabilmek için o belediyenin sınırlarında ikamet etmeniz gerekmektedir. Yine belediye burslarından faydalanabilmek için devlet üniversitelerinde okumak şartı vardır.

Spor Bursu: Branşında başarılı olmuş sporculara, milli takımda yer alan ve ülkemizde veya uluslararası platformlarda madalya sahibi sporcu gençlere verilen burslardır. Öğrenci bu sporu bıraktığı veya başarısız olduğu takdirde bursu kesilebilmektedir.

Vakıf Bursları: Şahıs veya kurumlara ait vakıflar tarafından, maddi durumu zayıf öğrencilere burs veren yerlerdir. Resmi bir vakıf olduğu için itiraz etme şansınız yoktur. Her vakıfın kendine göre kuralları da bulunmaktadır.

Teşvik Bursu: Uluslararası Bakalorya Diploma Kurumu IB notuyla mezun olanlara öğretim ücretinin yüzde 25’i oranında verilen burslardır.

Destek Bursu: Üniversitelerde çalışan kişilerin çocuklarına verilen burslardır.

Sanat ve Kültür Bursu: Sanatsal alanda, ulusal ve uluslararası çalışmalarıyla adını duyuran öğrencilere verilen burslardır.

Yetenek Bursu: Yetenek sınavıyla öğrenci alan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Bölümlerinin sınavlarında üstün başarı gösteren öğrencilere verilen burstur.

Çalışma Bursu: Öğrencilerin, üniversitelerin çeşitli birimlerinde çalışması sonrası verilen burslardır. Bu burs miktarı, çalışma saatine göre belirlenmektedir.

Önce Oku Sonra Öde Bursu: Bahçeşehir üniversitesi ve Denizbank girişimleriyle oluşan bu bursta, üniversiteyi bitiren gençler, almış oldukları bursları 6 ay sonra 3.5 yıl vadeyle geri ödemektedir.

warningComments are closed.